Nerwica, stany lękowe, niepokój - POMOC hipnoterapią

lęk i niepokój

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

Lęk jest naturalnym odczuciem i zwykle ma za zadanie nas chronić, ostrzegać przed niebezpieczną sytuacją. Jednak to uczucie staje się patologiczne i jest problemem, gdy lęk towarzyszy praktycznie cały czas, gdy martwienie się destrukcyjnie wpływa na życie towarzyskie i relacje, gdy powoduje, że unika się wszelkich sytuacji, które budzą niepokój, gdy obawy są nieproporcjonalne do ich przyczyny, gdy wszystkie myśli i czynności „kręcą się” wokół obaw i lęku.


Niepokój może pojawić się nagle z powodu zmian w życiu, choroby lub wydarzeń, niekoniecznie traumatycznych. Może również początkowo niezauważony, bez jasnej przyczyny, stopniowo narastać. Lęk i niepokój wpływają na nasze uczucia i emocje, na myśli oraz na stan fizyczny. Utrudniają, czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie codziennych zadań i cieszenie się życiem.

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

Nerwica lękowa, nerwica natręctw. Lęk i niepokój to też możliwy objaw nerwicy.

To jest to uczucie kiedy się martwisz, przejmujesz, kiedy jesteś przestraszony lub spięty na myśl o wydarzeniach, bądź sytuacjach, które się wydarzyły, lub które mogą mieć miejsce w przyszłości. Bardzo często martwimy się, bądź odczuwamy lęk na myśl o przyszłości, tworzy się on natomiast w nas na podstawie przeszłych doświadczeń. Inną przyczyną może być przewlekły, skumulowany stres.

O ile sporadyczne, krótkotrwałe okresy niepokoju spotykają praktycznie każdego – jeśli potrafimy sobie z nim radzić, tak długotrwały, coraz silniejszy lęk może skutecznie wycofać nas z codziennego życia.

Rodzaje lęków

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

najczęstsze rodzaje lęków to:

Lęk uogólniony, w który przeistaczają się nagromadzone napięcia, stres i negatywne emocje, skutkuje uczuciem niepokoju i obaw o praktycznie każdy aspekt życia, nie tylko o konkretne wydarzenia i sytuacje. Niepokojące myśli gonią, jak się wydaje, bez końca – jedna za drugą.

Lęk społeczny, przez który cierpiący wycofują się z życia towarzyskiego, ale również mają silne obawy przed kontaktami z ludźmi – zarówno bezpośrednimi, np. w sklepie, bądź pośrednimi – np. w rozmowie telefonicznej. Są to czynności codzienne, więc lęk społeczny jest bardzo ograniczający.

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

nerwica i depresja to możliwe następstwa Nawarstwiania problemów, stresów, niepokoju i lęków

Jeśli niepokój i lęk trwają zbyt długo lub w życiu danej osoby pojawiają się dodatkowe okoliczności: nawarstwianie się problemów, stresów lub czas wzmożonej wrażliwości – bardzo często przeistaczają się w nerwicę, a niepodjęcie działań wobec nerwicy, może skończyć się depresją.

Bardzo często zespoły depresyjne i lękowe ze sobą współistnieją. Dzieje się tak, aż w ponad połowie przypadków.

Do niedawna uważano, że w Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona osób.

Obecnie szacuje się, że są to już 4 miliony osób w naszym kraju i aż 350 milionów na świecie

cierpiących na depresję:

0
miliony osób w Polsce cierpi na depresję!
0
milionów osób cierpni na depresję na świecie!

Na samym początku 2021 roku uważano, że 1/3 pacjentów, które zgłaszają się do lekarza POZ, to osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja i zaburzenia z dolegliwościami somatycznymi. Wiadomo jednak, że takich osób jest coraz więcej.

Natomiast w badaniu z 2020r.  spośród 2457 respondentów, aż 71% wykazało lęk o różnym stopniu natężenia.

nerwica i jej objawy

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, którego objawy dotyczą nie tylko sfery psychicznej, ale bardzo często również fizycznej. Nierozładowane i kumulujące się: niepokój, lęk i stres znajdują swoje ujście w ciele człowieka. Objawy somatyczne bardzo często towarzyszą nerwicy, jednak przed końcowym wydaniem diagnozy, powinny być zweryfikowane przez specjalistów. Osoba cierpiąca na nerwicę i mająca objawy somatyczne nigdy nie jest pewna czy objawy są rzeczywiste i pochodzą z chorego narządu, czy jest to objaw psychosomatyczny. Czasem po wykluczeniu choroby, bądź dolegliwości w szczegółowych badaniach – objawy, czy ból danego organu znikają.

Nerwica daje swoje objawy somatyczne w różnych układach ciała człowieka.

fizyczny objaw nerwicy:
 • ból głowy, migrena, zawroty głowy, zasłabnięcia
 • ból brzucha, mdłości, wymioty
 • drżenie rąk, mrowienie lub drętwienie rąk
 • bóle psychosomatyczne
 • uderzenia gorąca
 • kołatanie serca
 • nadciśnienie
 • sztywność mięśni
 • pocenie się
 • impotencja
 • suchość w ustach
 • przeczulica (niespecyficzny ból skóry)
 • przyspieszona akcja serca
 • zaburzenia zmysłów
objaw nerwicy sfery psychicznej:
 • lęk
 • niepokój
 • zaburzenia pamięci
 • problemy z koncentracją
 • bezsenność lub problemy ze snem
 • nadpobudliwość
 • koszmary senne
 • czarne myśli “katastroficzne” wizje wszelkich wydarzeń z przyszłości

Jak widać, zróżnicowanie objawów jest bardzo duże. Niestety bardzo często, osoba cierpiąca na nerwicę, ma większość z nich – jeśli nie na raz, to po kolei. Zauważa się również tendencję do tego, że osoba, która podejrzewa u siebie nerwicę, bądź ma ją zdiagnozowaną i zapozna się dodatkowo z medycznymi materiałami dotyczącymi objawów nerwicy – w dość krótkim czasie obserwuje u siebie kolejne objawy, które zwykle są objawami psychosomatycznymi, faktycznie ich doświadcza.

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

rodzaje nerwicy

W zależności od objawów dominujących rozróżnia się różne nerwice:

 • Nerwica lękowa – osobie z nerwicą lękową praktycznie nieustannie towarzyszą lęk i niepokój, ma napady paniki
 • Nerwica natręctw – osoba z nerwicą natręctw wręcz obsesyjnie powtarza jakąś czynność, bądź ma swój schemat czynności, np. mycie rąk
 • Nerwica depresyjna – głównym symptomem jest obniżony nastrój
 • Nerwica neurasteniczna – osoba z nerwicą neurasteniczną odczuwa zmęczenie nawet prostymi codziennymi czynnościami, bądź mają poczucie ciągłego zmęczenia
 • Nerwica hipochondryczna – myśli osoby cierpiącej na nerwicę hipochondryczną krążą wokół chorób, bólu i dolegliwości; osoba ta jest przekonana o swojej, często ciężkiej, chorobie. Bardzo często ma psychosomatyczne objawy danej choroby. Objawy jednej choroby często zastępowane są innymi
 • oraz inne jak: nerwica żołądka, nerwica serca, nerwica wegetatywna

Osoby z nerwicą nierzadko wyłączają się z życia. Pojawiają się natrętne myśli, bądź zachowania. Zmniejsza się wydajność w pracy, często również frekwencja. Pogarszają się relacje, minimalizują się życiowa energia i chęci do jakichkolwiek działań. Czasem, niestety, również do życia.
Zaburzeniom lękowym bardzo często towarzyszą ataki paniki. Cierpiąca osoba traci poczuje kontroli, doznaje fizycznych objawów, takich jak: szybsze bicie serca, uderzenia gorąca, drżenie rąk, ścisk w gardle, bądź w żołądku, zawroty głowy, omdlenia. Już jednorazowe doświadczenie tych dolegliwości przyczynia się do obaw i lęku przed następnym atakiem, co tworzy pętlę strachu.

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

Jak leczyć nerwicę i rola hipnoterapii

Nerwica często leczona jest farmakologicznie. Osoba ze zdiagnozowaną nerwicą otrzymuje leki antydepresyjne i/lub przeciwlękowe. Czasem wraz z leczeniem medykamentami, psychiatra proponuje terapię.

Co bardzo ważne, nerwicę można pokonać również hipnoterapią, którą można prowadzić równolegle z leczeniem farmakologicznym lub inną formą terapii.

Badania z 2016 roku przeprowadzone na 57 osobach hipnotyzowanych wykazały, że podczas stanu hipnozy zachodzą znaczące zmiany w obszarach mózgu. Pozwalając na większą kontrolę emocjonalną i zmniejszenie poczucia samoświadomości – co charakteryzują hipnozę.

Metaanaliza z 2018 roku, gdzie spośród 399 przebadanych rekordów 15 badań obejmujących 17 prób hipnozy spełniło kryteria włączenia, wykazała, że pod koniec serii aktywnych terapii przeciętny uczestnik poddawany hipnozie zmniejszył lęk o więcej niż około 79% uczestników grupy kontrolnej. 

nerwica, leczenie nerwicy, hipnoterapia, hipnoza

sesje hipnoterapii

dla cierpiących na nerwicę, stany lękowe, niepokój

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że hipnoterapia pomaga odzyskać kontrolę nad obezwładniającym lękiem i, często permanentnym, niepokojem.

Hipnoza w hipnoterapii sama w sobie jest bardzo przyjemnym, odprężającym i pozytywnym procesem. Dodatkowo może pomóc nauczyć się nowych, zasadnych reakcji i odczuć. Ponadto, pomaga widzieć swoje lęki i obawy oraz ich okoliczności i przyczyny w inny sposób. I co najważniejsze, pozwala w bezpośredni sposób wprowadzać do podświadomości trwałe zmiany dotyczące reakcji odczuć odnośnie codziennych sytuacji. Innymi słowy – może uwolnić umysł z natłoku obaw, zmartwień i myśli oraz napięć związanych z lękiem i niepokojem.

Także szybko i efektywnie uczy:

 • transformacji negatywnych myśli w pozytywne
 • wyciągania lekcji z kryzysów
 • samodzielnego polepszania samopoczucia
 • dokonywania trwałych zmian dzięki czemu możesz odzyskać pewność siebie, spokój ducha i radość życia

 

Jeśli cierpisz z powodu niepokoju, lęku, nerwicy – hipnoterapia może pomóc Tobie spojrzeć na wszystkie sprawy z innej perspektywy, zmienić myślenie i reakcje, które wywołują Twoje lęki, pomagając się relaksować i odpuszczać, przerywając pętlę negatywnego myślenia i strachu, wiecznego napięcia, dając w zamian poczucie własnej wartości, pewność siebie, wiarę w siebie i pozytywne nastawienie. Już sama hipnoza poprzez relaksację i procesy wyobrażeniowe zmniejsza niepokój i poprawia samopoczucie.

W praktyce, podczas hipnoterapii, skupiamy się na poprawie teraźniejszości i wyzwolonej z lęków przyszłości, bez rozdrapywania ran i szczegółowej analizy przeszłości.

CHCESZ

zapisać się na sesję,zadać pytanie,dowiedzieć się więcej

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

Zdjęcie profilowe

Anna Szotowska

HIPNOTYCZNA.PL
Hipnoterapeuta, Refleksolog,
Trener Autohipnozy

Do 15 Marca 2024 jestem nieuchwytna w kontakcie telefonicznym.

Proszę o kontakt/umawianie sesji przez SMS, email lub wypełnienie poniższego formularza.

zapraszam na sesje
w Gdańsku

UWAGA!

W warunkach pandemii SARS-COV2 i obostrzeń gabinet CZYNNY codziennie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Rozmowa ułatwia doprecyzowanie szczegółów, nie obawiaj się naciągania przez telefon 😉
Logo_tm_full

Copyright © 2021 Anna Szotowska – Hipnoterapia Gdańsk | Hipnoterapia Gdynia | Hipnoterapia Trójmiasto | Hipnoza Gdańsk | Hipnoza Gdynia | Hipnoza Trójmiasto | HipnoRefleksologia | Autohipnoza | Kurs Autohipnozy | Polityka prywatności