Nerwica, stany lękowe, niepokój - POMOC hipnoterapią
lęk i niepokój
Lęk jest naturalnym odczuciem i zwykle ma za zadanie nas chronić, ostrzegać przed niebezpieczną sytuacją. Jednak to uczucie staje się patologiczne i jest problemem, gdy lęk towarzyszy praktycznie cały czas, gdy martwienie się destrukcyjnie wpływa na życie towarzyskie i relacje, gdy powoduje, że unika się wszelkich sytuacji, które budzą niepokój, gdy obawy są nieproporcjonalne do ich przyczyny, gdy wszystkie myśli i czynności „kręcą się” wokół obaw i lęku.
Niepokój może pojawić się nagle z powodu zmian w życiu, choroby lub wydarzeń, niekoniecznie traumatycznych. Może również początkowo niezauważony, bez jasnej przyczyny, stopniowo narastać. Lęk i niepokój wpływają na nasze uczucia i emocje, na myśli oraz na stan fizyczny. Utrudniają, czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie codziennych zadań i cieszenie się życiem.
Nerwica lękowa, nerwica natręctw. Lęk i niepokój to też możliwy objaw nerwicy.
To jest to uczucie kiedy się martwisz, przejmujesz, kiedy jesteś przestraszony lub spięty na myśl o wydarzeniach, bądź sytuacjach, które się wydarzyły, lub które mogą mieć miejsce w przyszłości. Bardzo często martwimy się, bądź odczuwamy lęk na myśl o przyszłości, tworzy się on natomiast w nas na podstawie przeszłych doświadczeń. Inną przyczyną może być przewlekły, skumulowany stres.
O ile sporadyczne, krótkotrwałe okresy niepokoju spotykają praktycznie każdego – jeśli potrafimy sobie z nim radzić, tak długotrwały, coraz silniejszy lęk może skutecznie wycofać nas z codziennego życia.
Rodzaje lęków
najczęstsze rodzaje lęków to:
Lęk uogólniony, w który przeistaczają się nagromadzone napięcia, stres i negatywne emocje, skutkuje uczuciem niepokoju i obaw o praktycznie każdy aspekt życia, nie tylko o konkretne wydarzenia i sytuacje. Niepokojące myśli gonią, jak się wydaje, bez końca – jedna za drugą.
Lęk społeczny, przez który cierpiący wycofują się z życia towarzyskiego, ale również mają silne obawy przed kontaktami z ludźmi – zarówno bezpośrednimi, np. w sklepie, bądź pośrednimi – np. w rozmowie telefonicznej. Są to czynności codzienne, więc lęk społeczny jest bardzo ograniczający.
nerwica i depresja to możliwe następstwa Nawarstwiania problemów, stresów, niepokoju i lęków
Jeśli niepokój i lęk trwają zbyt długo lub w życiu danej osoby pojawiają się dodatkowe okoliczności: nawarstwianie się problemów, stresów lub czas wzmożonej wrażliwości – bardzo często przeistaczają się w nerwicę, a niepodjęcie działań wobec nerwicy, może skończyć się depresją.
Bardzo często zespoły depresyjne i lękowe ze sobą współistnieją. Dzieje się tak, aż w ponad połowie przypadków.
Do niedawna uważano, że w Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona osób.
Obecnie szacuje się, że są to już 4 miliony osób w naszym kraju i aż 350 milionów na świecie!
cierpiących na depresję:
Na samym początku 2021 roku uważano, że 1/3 pacjentów, które zgłaszają się do lekarza POZ, to osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe, depresja i zaburzenia z dolegliwościami somatycznymi. Wiadomo jednak, że takich osób jest coraz więcej.
Natomiast w badaniu z 2020r. spośród 2457 respondentów, aż 71% wykazało lęk o różnym stopniu natężenia.
skontaktuj się ze mną
Walka z nerwicą jest możliwa!
nerwica i jej objawy
Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, którego objawy dotyczą nie tylko sfery psychicznej, ale bardzo często również fizycznej. Nierozładowane i kumulujące się: niepokój, lęk i stres znajdują swoje ujście w ciele człowieka. Objawy somatyczne bardzo często towarzyszą nerwicy, jednak przed końcowym wydaniem diagnozy, powinny być zweryfikowane przez specjalistów. Osoba cierpiąca na nerwicę i mająca objawy somatyczne nigdy nie jest pewna czy objawy są rzeczywiste i pochodzą z chorego narządu, czy jest to objaw psychosomatyczny. Czasem po wykluczeniu choroby, bądź dolegliwości w szczegółowych badaniach – objawy, czy ból danego organu znikają.
Nerwica daje swoje objawy somatyczne w różnych układach ciała człowieka.
fizyczny objaw nerwicy:
- ból głowy, migrena, zawroty głowy, zasłabnięcia
- ból brzucha, mdłości, wymioty
- drżenie rąk, mrowienie lub drętwienie rąk
- bóle psychosomatyczne
- uderzenia gorąca
- kołatanie serca
- nadciśnienie
- sztywność mięśni
- pocenie się
- impotencja
- suchość w ustach
- przeczulica (niespecyficzny ból skóry)
- przyspieszona akcja serca
- zaburzenia zmysłów
objaw nerwicy sfery psychicznej:
- lęk
- niepokój
- zaburzenia pamięci
- problemy z koncentracją
- bezsenność lub problemy ze snem
- nadpobudliwość
- koszmary senne
- czarne myśli “katastroficzne” wizje wszelkich wydarzeń z przyszłości
Jak widać, zróżnicowanie objawów jest bardzo duże. Niestety bardzo często, osoba cierpiąca na nerwicę, ma większość z nich – jeśli nie na raz, to po kolei. Zauważa się również tendencję do tego, że osoba, która podejrzewa u siebie nerwicę, bądź ma ją zdiagnozowaną i zapozna się dodatkowo z medycznymi materiałami dotyczącymi objawów nerwicy – w dość krótkim czasie obserwuje u siebie kolejne objawy, które zwykle są objawami psychosomatycznymi, faktycznie ich doświadcza.
rodzaje nerwicy
W zależności od objawów dominujących rozróżnia się różne nerwice:
- Nerwica lękowa – osobie z nerwicą lękową praktycznie nieustannie towarzyszą lęk i niepokój, ma napady paniki
- Nerwica natręctw – osoba z nerwicą natręctw wręcz obsesyjnie powtarza jakąś czynność, bądź ma swój schemat czynności, np. mycie rąk
- Nerwica depresyjna – głównym symptomem jest obniżony nastrój
- Nerwica neurasteniczna – osoba z nerwicą neurasteniczną odczuwa zmęczenie nawet prostymi codziennymi czynnościami, bądź mają poczucie ciągłego zmęczenia
- Nerwica hipochondryczna – myśli osoby cierpiącej na nerwicę hipochondryczną krążą wokół chorób, bólu i dolegliwości; osoba ta jest przekonana o swojej, często ciężkiej, chorobie. Bardzo często ma psychosomatyczne objawy danej choroby. Objawy jednej choroby często zastępowane są innymi
- oraz inne jak: nerwica żołądka, nerwica serca, nerwica wegetatywna
Osoby z nerwicą nierzadko wyłączają się z życia. Pojawiają się natrętne myśli, bądź zachowania. Zmniejsza się wydajność w pracy, często również frekwencja. Pogarszają się relacje, minimalizują się życiowa energia i chęci do jakichkolwiek działań. Czasem, niestety, również do życia.
Zaburzeniom lękowym bardzo często towarzyszą ataki paniki. Cierpiąca osoba traci poczuje kontroli, doznaje fizycznych objawów, takich jak: szybsze bicie serca, uderzenia gorąca, drżenie rąk, ścisk w gardle, bądź w żołądku, zawroty głowy, omdlenia. Już jednorazowe doświadczenie tych dolegliwości przyczynia się do obaw i lęku przed następnym atakiem, co tworzy pętlę strachu.
Jak leczyć nerwicę i rola hipnoterapii
Nerwica często leczona jest farmakologicznie. Osoba ze zdiagnozowaną nerwicą otrzymuje leki antydepresyjne i/lub przeciwlękowe. Czasem wraz z leczeniem medykamentami, psychiatra proponuje terapię.
Co bardzo ważne, nerwicę można pokonać również hipnoterapią, którą można prowadzić równolegle z leczeniem farmakologicznym lub inną formą terapii.
Badania z 2016 roku przeprowadzone na 57 osobach hipnotyzowanych wykazały, że podczas stanu hipnozy zachodzą znaczące zmiany w obszarach mózgu. Pozwalając na większą kontrolę emocjonalną i zmniejszenie poczucia samoświadomości – co charakteryzują hipnozę.
Metaanaliza z 2018 roku, gdzie spośród 399 przebadanych rekordów 15 badań obejmujących 17 prób hipnozy spełniło kryteria włączenia, wykazała, że pod koniec serii aktywnych terapii przeciętny uczestnik poddawany hipnozie zmniejszył lęk o więcej niż około 79% uczestników grupy kontrolnej.
sesje hipnoterapii
dla cierpiących na nerwicę, stany lękowe, niepokój
Bardzo dobrą wiadomością jest to, że hipnoterapia pomaga odzyskać kontrolę nad obezwładniającym lękiem i, często permanentnym, niepokojem.
Hipnoza w hipnoterapii sama w sobie jest bardzo przyjemnym, odprężającym i pozytywnym procesem. Dodatkowo może pomóc nauczyć się nowych, zasadnych reakcji i odczuć. Ponadto, pomaga widzieć swoje lęki i obawy oraz ich okoliczności i przyczyny w inny sposób. I co najważniejsze, pozwala w bezpośredni sposób wprowadzać do podświadomości trwałe zmiany dotyczące reakcji odczuć odnośnie codziennych sytuacji. Innymi słowy – może uwolnić umysł z natłoku obaw, zmartwień i myśli oraz napięć związanych z lękiem i niepokojem.
Także szybko i efektywnie uczy:
- transformacji negatywnych myśli w pozytywne
- wyciągania lekcji z kryzysów
- samodzielnego polepszania samopoczucia
- dokonywania trwałych zmian dzięki czemu możesz odzyskać pewność siebie, spokój ducha i radość życia
Jeśli cierpisz z powodu niepokoju, lęku, nerwicy – hipnoterapia może pomóc Tobie spojrzeć na wszystkie sprawy z innej perspektywy, zmienić myślenie i reakcje, które wywołują Twoje lęki, pomagając się relaksować i odpuszczać, przerywając pętlę negatywnego myślenia i strachu, wiecznego napięcia, dając w zamian poczucie własnej wartości, pewność siebie, wiarę w siebie i pozytywne nastawienie. Już sama hipnoza poprzez relaksację i procesy wyobrażeniowe zmniejsza niepokój i poprawia samopoczucie.
W praktyce, podczas hipnoterapii, skupiamy się na poprawie teraźniejszości i wyzwolonej z lęków przyszłości, bez rozdrapywania ran i szczegółowej analizy przeszłości.
CHCESZ
zapisać się na sesję,zadać pytanie,dowiedzieć się więcej
ZAPRASZAM DO KONTAKTU
Anna Szotowska
HIPNOTYCZNA.PLTrener Autohipnozy
Do 15 Marca 2024 jestem nieuchwytna w kontakcie telefonicznym.
Proszę o kontakt/umawianie sesji przez SMS, email lub wypełnienie poniższego formularza.
zapraszam na sesje
w Gdańsku
UWAGA!
W warunkach pandemii SARS-COV2 i obostrzeń gabinet CZYNNY codziennie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
Copyright © 2021 Anna Szotowska – Hipnoterapia Gdańsk | Hipnoterapia Gdynia | Hipnoterapia Trójmiasto | Hipnoza Gdańsk | Hipnoza Gdynia | Hipnoza Trójmiasto | HipnoRefleksologia | Autohipnoza | Kurs Autohipnozy | Polityka prywatności